Lyxiga små grupper, max 4 personer

Priser:
2 h, 1275 kr/pers
2,5 h, 1425 kr/pers
3 h, 1575 kr/pers
4-5 h, 2290 kr/pers

Minimiålder varierar mellan 8-14 år beroende på vilken tur ni väljer.
Maxvikt juli-augusti 90-95 kg, övrig tid 95-105 kg beroende på vilken tur ni väljer.
Barn under 14 år ska alltid ha ansvarig vuxen med sig ut på våra turer.
Läs mer om barn på turer här!

Det här är en twist på våra ordinarie turer – som ni kan läsa mer om under menyvalet – men här är ni garanterade att vara ensamma i er grupp och max 4 personer på turen. Detta är alternativet för den som vill lyxa till det och rida själva i en mindre grupp – därav också ett högre pris!

Alla fyra platser måste bokas för att komma vidare i systemet, men ni kan såklart välja att vara enbart 2-3 ryttare om ni vill det. Priset är dock fast och för fyra ryttare även om ni blir färre. Detta för att kunna garantera att ni blir ensamma i gruppen. Ni kan givetvis lägga till fler ryttare i efterhand om så önskas.

Vi ger oss ut på en guidad ridtur i den underbara bokskogen i Söderåsens Nationalpark – runt Kopparhatten med omnejd eller uppåt Kvärkaskogen, Dejebäcken eller Klåveröd beroende på vilken tur som bokats. Efter ca halva ritten blir det fika/matpaus beroende på tur – en lyxig och härlig avkoppling från vardagen helt enkelt!

Då ni blir en egen grupp så anpassar vi tempot helt efter vad ni vill och känner för. Vare sig ni vill ha en lugn och mysig promenadrunda eller en fartfylld tur med snabba galopper så löser vi det och anpassar oss efter era önskemål under turens gång.

I kalendern nedan hittar ni flera alternativ för våra ”Lyxturer”.
Välj den längd och nivå på tur som passar ert sällskap bäst.

Hittar ni inga lediga tider kan ni titta på vår “Översiktskalender“ om det finns lediga platser på andra turer.

Om du vill utnyttja friskvård – läs mer på sidan: “Bra att veta“